🕝 1 minuter
Spädbarn dog efter kejsarsnitt – Sjukhuset kritiseras av IVO
Publicerad 24 februari 2025 08:00
Uppdaterad 24 februari 2025 08:00
Foto: Alexander Isa

Ett nyfött barn avled på Södertälje sjukhus efter kejsarsnitt. Enligt en anmälan till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) följdes inte sjukhusets rutiner fullt ut, vilket kan ha påverkat utgången.

En frisk och fullgången omföderska genomgick ett planerat kejsarsnitt i graviditetsvecka 38 på Södertälje sjukhus. Ingreppet genomfördes utan komplikationer, och barnet skrek direkt efter födseln. Kort därefter försämrades dock dess tillstånd, och extra syrgas tillfördes.

Till en början bedömdes flickans tillstånd som en vanlig andningsstörning, som ibland förekommer efter kejsarsnitt. När barnets tillstånd fortsatte att försämras tillkallades barn- och narkosläkare, men inte via det ordinarie larmsystemet utan via telefon.

Enligt sjukhusets egen utredning fanns heller ingen tydlig rutin för när narkosläkaren kunde lämna operationssalen efter ett kejsarsnitt.

Barnet avled efter två timmar
Trots att neonatalbakjour på ett universitetssjukhus konsulterades och full hjärt-lungräddning genomfördes, kunde barnets liv inte räddas. Vid drygt två timmars ålder konstaterades dödsfallet.

Obduktionen visade inga missbildningar eller andra medicinska avvikelser som tydligt kunde förklara dödsorsaken. Det noterades dock att barnets inre organ var förstorade i förhållande till graviditetslängden, vilket kan tyda på att barnet hade nedsatta resurser att klara den fysiska påfrestning som födseln innebär.

Ser över sina rutiner
Sjukhuset konstaterar att brister i det initiala omhändertagandet kan ha påverkat barnets möjlighet att överleva. Bland annat bedöms att högre medicinsk kompetens hade behövts tidigare i förloppet.

IVO har nu mottagit en Lex Maria-anmälan från sjukhuset, och en utredning har inletts för att förhindra att en liknande händelse inträffar i framtiden.

Dela artikeln