🕝 1 minuter
Fler äldre nöjda med omsorgen i Södertälje
Publicerad 19 oktober 2026 08:00
Uppdaterad 19 oktober 2026 08:00
Foto: Pexels

Nöjdheten med vård- och omsorgsboenden ökar och fler känner sig trygga med hemtjänsten. Det visar Socialstyrelsens brukarundersökning för 2026. Samtidigt uppger omkring var fjärde svarande att hemtjänstpersonalens svenska inte är tillräckligt bra.

Bland de äldre som besvarat undersökningen är 86 procent nöjda med sitt vård- och omsorgsboende i Södertälje. Det är en ökning med fem procentenheter jämfört med förra året, enligt kommunens sammanställning.

Även omdömet om maten har förbättrats. Andelen som tycker att maten smakar bra har stigit från 65 till 70 procent. Samtidigt uppger 66 procent att de kan påverka vilka tider de får hjälp, jämfört med 63 procent 2025.

Inom hemtjänsten uppger 83 procent att det känns tryggt att bo hemma med stödet, en ökning från 79 procent förra året.

En annan fråga gäller personalens språkkunskaper. Av de svarande anser 76 procent att hemtjänstpersonalen talar och förstår svenska tillräckligt bra. Förra året var motsvarande andel 74 procent.

Fler vet också vart de ska vända sig med synpunkter eller klagomål på hemtjänsten. Andelen har ökat från 59 till 64 procent.

– De äldres egna upplevelser är en viktig utgångspunkt för vårt utvecklingsarbete, säger Johanna Wickstrand, verksamhetsstrateg på omsorgskontoret, i kommunens information om resultaten.

Verksamheterna ska nu analysera svaren och ta fram handlingsplaner för de områden som behöver förbättras.

Undersökningen genomfördes under våren. I Södertälje svarade 42,6 procent av de äldre på vård- och omsorgsboenden och 56 procent av dem med hemtjänst. Resultaten speglar därmed upplevelserna hos dem som besvarade enkäten.

Dela artikeln