Uppdaterad 4 februari 2025 11:30
Bostadspriserna i Södertälje och Nykvarn har minskat under de senaste tre månaderna, samtidigt som de ökar i övriga Stockholms län. Det visar den senaste statistiken från Svensk Mäklarstatistik.
Priserna på bostadsrätter i Södertälje har sjunkit med 2 procent de senaste tre månaderna, enligt en analys från Newsworthy. I Stockholms län däremot har bostadsrättspriserna ökat med 3 procent under samma period. Totalt såldes 166 bostadsrätter i Södertälje mellan oktober och december, med ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor.
Villapriserna i Södertälje har också minskat, med 4 procent under de senaste tre månaderna, medan de i länet som helhet har varit oförändrade. I Nykvarn har priserna på villor sjunkit med 1 procent, där den genomsnittliga köpesumman låg på 4,5 miljoner kronor.
På länsnivå varierar utvecklingen kraftigt. Ekerö noterade den största prisnedgången för bostadsrätter med 12 procent, medan Österåker såg en prisökning på 4 procent. Bland villor steg priserna mest i Vallentuna och Värmdö, där de ökade med 5 procent, medan Upplands-Bro hade en nedgång på 5 procent.
Trots prisnedgångarna har antalet bostadsaffärer ökat något jämfört med samma period förra året. I hela Stockholms län såldes 10 749 bostadsrätter under de senaste tre månaderna, till ett genomsnittligt pris på 4,3 miljoner kronor.