Uppdaterad 25 april 2025 08:00

Nu avslöjas namnet på restaurangerna i Södertäljes nya hotell – med skybar, öppen spis och utsikt över både stad och vatten.
Med sikte på att bli en självklar destination för både affärsresenärer och weekendgäster presenterar det nya hotellet vid Maren nu sina faciliteter. Gästerna kan se fram emot 183 eleganta rum och sviter, designade för komfort och stil samt restauranger med internationell prägel.
På högsta våningen i Södertäljes nya hotell- och kontorshus, The Dock, tar nu stadens kanske mest spektakulära restaurangsatsning form. Fastighetsägaren Stadsrum tillsammans med Winn Hotel Group, en del av Petter Stordalens hotellkedja Strawberry, avslöjar nu namnen och koncepten för de två restauranger som blir en del av det nya hotellet vid Marenplan.
- Det känns fantastiskt att få möjligheten att skapa ett hotell som blir ett levande nav i hjärtat av staden – ett ställe där människor kan mötas, koppla av och skapa nya minnen, sade Anders Junger, CEO, Winn Hotel Group, i ett tidigare pressmeddelande.
Den ena, ”Jackie’s”, ska servera frukost, lunch och middag i en miljö inspirerad av New Yorks livliga krogar – där modern bistro möter storstadens dynamik. Den andra, ”Birds Eye”, är hotellets exklusiva skybar med 360-graders panoramautsikt över Södertälje och Mälarens vatten, komplett med öppen spis och elegant inredning.

Dessutom utlovas ett av Sveriges mest spektakulära spa på 1 400 kvadratmeter, där avkoppling och lyx möts i en miljö utöver det vanliga. Spat väntas invigas i juni 2026.
För den som söker underhållning eller mötesmöjligheter finns även en biograf med plats för 30 personer, en flexibel eventhall och moderna konferensytor – allt samlat under samma tak.
Hotell- och restaurangkomplexet blir en ny mötesplats mitt i staden, och förväntningarna är höga inför öppningen som är planerad till november 2025.




