🕝 1 minuter
Bli ägare till Björn Borgs tennisracketar – säljs på auktion
Publicerad 29 juni 2024 20:13
Uppdaterad 29 juni 2024 20:13
Foto: Pressbild/Creative Commons

Nu kan du äga Björn Borgs världskända tennisracketar som säljs på auktion. Tennislegenden, som växte upp i Södertälje, har lämnat efter sig historiska sportminnen som nu är tillgängliga för samlare och entusiaster.

Björn Borg, en av världens mest framstående tennisspelare, känd för sina elva singeltitlar i Grand Slam-turneringar mellan 1974 och 1981, varav fem raka Wimbledonmästerskap, har återigen fått uppmärksamhet. Historien om hans träning mot garageporten på Torekällgatan i Södertälje är lika känd som hans titlar. Den berömda garageporten köptes av Södertälje kommun för 150 000 kronor och finns nu på museet i Torekällberget.

I samband med att Wimbledon drar igång, presenterar Bukowskis Grand Slam en onlineauktion med racketar speciellt framtagna för Björn Borg. Dessa racketar, från Lennart Bergelins samling, är skapade enligt Borgs specifika önskemål och har gått i arv till Lennarts son Niclas Bergelin. Alla racketar är signerade och kommer med certifikat utfärdade av Björn Borg personligen.

Auktionen pågår mellan 28 juni och 7 juli och inkluderar totalt 10 racketar med utropspriser mellan 10 000 och 25 000 SEK. Detta är en unik möjlighet att förvärva betydelsefulla delar av svensk sport- och tennishistoria. Missa inte chansen att lägga vantarna på dessa historiska sportminnen.

I skrivande stund har flera av Björn Borgs racketar bud på över 20 000 kronor.

Dela artikeln