Företag i fokus:

Annons

Så laddar supportrarna inför det glödheta derbyt

Assyriska Syrianska

Foto: Daniel Brace

Inför det stundande derbyt mellan Assyriska och Syrianska samlas supportrar från båda klubbarna för att förbereda sig inför den spännande matchen. Med bara några timmar kvar till avspark väntas supportrarna ströma till sina samlingsplatser.

På olika platser i staden samlas de lojala supportrana för att förbereda sig inför det hett efterlängtade derbyt mellan Södertäljeklubbarna.

I Geneta väntas Syrianskas supportrar samlas vid Suryoyo center i Geneta klockan 14:00 där de tillsammans med SAUF i Södertälje arrangera ett ”Blockparty”. Där kommer det att bjudas på grill, dryck, flera aktiviteter för barn, med musik och även försäljning av souvenirer 

– När det väl är dags kommer vi att marschera tillsammans mot arenan, precis som förr i tiden. Alla supportrar vars hjärta slår för rödgult är naturligtvis varmt välkomna. Blockpartyt drar igång kl 14:00 och runt 16:30 kommer vi att påbörja marschen mot arenan, säger Dimitri Karam, Syrianskas klackledare till Telgenytt.

Dimitri Karam, Syrianskas klackledare. Bild Privat.

Även i Hovsjö vid Assyriskas förening klockan 14:00, där klubbens supportrar samlas, anordnas det grillning och en härlig tillställning innan matchstart. Under matchen uppmanas supportarna att klä sig i svart istället för klubbens klassiska röd-vita utstyrsel.

Med matchstart klockan 18:00 är spänningen på topp bland supportrarna från både Assyriska och Syrianska.

– Det är lite pirrigt. Det är alltid så vid derbyn, men det är just dessa matcher man egentligen lever för. Det är i dessa matcher som det finns något extra, där passionen är oändlig. Vi är otroligt taggade och ser verkligen fram emot matchen, säger Dimitri Karam.

Hur tror du matchen slutar?

– Det är svårt att säga. Ett derby är alltid ett derby och har sitt eget liv. Jag vill inte jinxa något, men jag har en positiv känsla inför matchen. Jag vågar inte säga mer än så, säger Syrianskas klackledare

Telgenytt har även sökt Assyriskas klackledare.

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 28 maj 2023 11:09
Senast uppdaterad: 28 maj 2023 11:11

Hyreshöjning för 11 000 lägenheter överenskommen

Telge

Foto: Alexander Isa

Telgebolagen och Hyresgästföreningen har efter ”tuffa och intensiva förhandlingar” kommit överens om en hyreshöjning på 4 procent för 2024 för de närmare 11 000 hyreslägenheter som Telgebolagen förvaltar i Södertälje.

Telgebolagen har ett flerårigt hyresavtal med Hyresgästföreningen. Eftersom det ekonomiska läget har förändrats kraftigt sedan avtalet tecknades 2021, har man nu kommit överens om ett kristillägg på 1,95 procent för 2023 års hyror, vilket tas ut från 1 januari 2024.

Det innebär att den totala hyreshöjningen blir 5,95 procent från årsskiftet. Något som ligger under den genomsnittliga hyreshöjningen i Stockholmsregionen, som för 2023 landade på 4,2 procent. 

Hyresgästföreningen hade velat se en lägre höjning med tanke på hyresgästernas ansträngda ekonomi, men anser att överenskommelsen är rimlig med hänsyn till den allmänna kostnadsutvecklingen.

– I en förhandling måste båda parter vara villiga att närma sig varandra och hitta lösningar, trots tuffa förutsättningar, säger Hassan Jama, förhandlingsledare, Hyresgästföreningen region Stockholm till TT. 

Telgebolagen hyresutveckling 2020-2024

ÅrHöjningar för TelgebolagenSnitthöjningar i region Stockholm
20202,05 %1,93 %
20211,45 %1,61 %
20221,69 %1,72 %
20231,83 % (+ 1,95 %*)4,20 %
20244 %Ej klara

*Kristillägg för 2023 års hyra uttas från 1 januari 2024

Skribent: Lucas T.

Julkassen: Ett samarbete mellan Telgenytt och St: Afrems ortodoxa kyrka.

Tryck på bilden för att anmäl er till julkassen

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 28 november 2023 16:40
Senast uppdaterad: 28 november 2023 16:40

Nu blir elen dyrare – högsta priset på över åtta månader

El eluttag

Foto: Alexander Isa

Elpriset i elområde 3, som Nykvarn och Södertälje kommun tillhör, stiger i morgon till 1,53 kronor per kWh. Det är det högst dagspriset sedan i mars.

Dygnspriset på el är på onsdag, den 29 november, 1,53 kronor i elområde 3 på den nordiska elbörsen Nordpool. Inte sedan den 6 mars har dygnspriset varit lika högt. Jämfört med i dag stiger elpriset med 0,21 kronor per kilowattimme.

Hushåll och företag i Nykvarn och Södertälje med timdebiterade avtal betalar som mest 2,86 kronor per kilowattimme mellan klockan 17 och 18 samt 18 och 19 då timpriset är som högst.

Räknar man in energiskatt och moms landar priset på 4,07 kronor per kilowattimme under den dyraste timmen. Det innebär att en timmes dammsugning, när elpriset är som högst, kostar omkring 8 kronor för den som har ett elavtal med timpris (under den billigaste timmen mellan klockan tre och fyra skulle motsvarande dammsugning kosta cirka 2 kronor).

Elpriserna har stigit under de senaste två åren. År 2020 låg snittpriset vid den här tiden på året på 0,22 kronor per kilowattimme och nådde aldrig högre än 2,05 kronor någon enskild timme.

De senaste 30 dagarna har snittet legat på 0,78 kronor per kilowattimme, alltså ungefär fyra gånger så högt som 2020. Förra året var motsvarande siffra 1,21 kronor per kilowattimme.

Julkassen: Ett samarbete mellan Telgenytt och St: Afrems ortodoxa kyrka.

Tryck på bilden för att anmäl er till julkassen

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 28 november 2023 15:05
Senast uppdaterad: 28 november 2023 15:05

Annons

Stöd vår lokala journalistik med en Swish:

123 473 66 41

qr

Mest lästa

SÖK NYHETER

Fler resultat...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors