🕝 1 minuter
Varnar för sämre konkurrensvillkor med EU-förslag
Publicerad 8 oktober 2026 05:00
Uppdaterad 8 oktober 2026 05:00
Foto: Söderenergi.

Söderenergi är kritiskt till delar av förslaget om förändrad utsläppshandel i EU. Bolaget varnar för att klimatomställningen kan bromsas och att svenska avfallsförbränningsanläggningar riskerar högre kostnader än konkurrenter i andra EU-länder.

EU handel med utsläppsrätter, ETS, sätter ett tak för utsläppen från de verksamheter som omfattas. Nu föreslår EU-kommissionen förändringar i systemet, bland annat för hur snabbt utsläppstaket ska minska och vilka verksamheter som ska ingå.

Söderenergi lämnade sitt remissvar till Klimat- och näringslivsdepartementet den 1 oktober. Bolaget beskriver utsläppshandeln som ett centralt verktyg för att nå klimatmålen, men anser att delar av förslaget går i fel riktning.

En invändning gäller att utsläppstaket föreslås minska långsammare från 2031. Enligt Söderenergi innebär det att utsläppsrätterna fasas ut i lägre takt, vilket riskerar att bromsa omställningen.

Bolaget reagerar också på förslaget att stegvis inkludera förbränning av icke-farligt avfall i systemet under perioden 2031–2034.

Svenska avfallsförbränningsanläggningar omfattas redan fullt ut av utsläppshandeln. Söderenergi anser därför att övergångsperioden är för lång och riskerar att ge svenska anläggningar betydande merkostnader och sämre konkurrensvillkor medan anläggningar i andra länder successivt ansluts.

Samtidigt välkomnar bolaget flera delar av förslaget. Dit hör att permanenta koldioxidupptag ska kunna inkluderas i systemet och att intäkter från auktionering av utsläppsrätter ska finansiera ett gemensamt program för inköp av sådana upptag.

Enligt Söderenergi kan det skapa långsiktig efterfrågan på bio-CCS, där koldioxid från förbränning av biobränslen fångas in och lagras permanent.

Bolaget framhåller även att fortsatt fri tilldelning av utsläppsrätter till fjärrvärme är viktig. Sådan tilldelning kan enligt remissvaret behövas för att motverka att utsläpp flyttas till länder med svagare klimatkrav.

Dela artikeln