Uppdaterad 17 augusti 2026 21:24
En ung man ska ha skjutits i magen i närheten av Ronnaskolan. Enligt uppgifter till Telgenytt har två unga personer gripits i samband med händelsen – varav en är en ung tjej.
Vid 19.30-tiden på måndagskvällen larmades polisen om smällar i närheten av Ronnaskolan i Södertälje. En större polisinsats inleddes i området.
Enligt uppgifter till Telgenytt ska en ung man ha blivit skjuten i magen. Två unga personer ska också ha gripits i samband med insatsen. En av dem uppges vara en ung tjej,
Expressen rapporterar samtidigt att en flicka ska ha gripits med ett misstänkt vapen under polisinsatsen. Enligt tidningens uppgifter ska hon vara på rymmen från ett behandlingshem.
Pojken har förts till sjukhus för vård. Skadeläget är i nuläget oklart och det finns inga uppgifter om huruvida skadorna är allvarliga eller livshotande.
Polisens tekniker är sent på måndagskvällen på plats på skolgården och genomför en brottsplatsundersökning.









