🕝 1 minuter
Stal vattenskoter - greps tack vare spårningsenhet
Publicerad
Uppdaterad
Uppdaterad
En stulen vattenskoter från Mariefred spårades till ett fordon på E4 vid Nykvarn. Tack vare en inbyggd spårningsenhet kunde polisen snabbt ingripa och gripa föraren.
Under veckan i Nykvarn lyckades polisen återfinna en stulen vattenskoter, som tidigare hade rapporterats stulen från ett garage i Mariefred.
Ägaren hade en spårningsenhet installerad på fordonet, vilket gjorde det möjligt att följa dess rörelser i realtid. När spårningen visade att skotern rörde sig på E4 i riktning mot Södertälje, agerade polisen omedelbart och stoppade fordonet vid Nykvarn.
Efter att ha beslagtagit vattenskotern och genomfört en husrannsakan i bilen, frihetsberövades föraren. En anmälan om grov stöld har nu upprättats.

Dela artikeln
