Södertälje Sportklubb
🕝 4 minuter
SSKs målvaktstränare inför premiären: “I det långa loppet kommer det bli otroligt bra”
Publicerad 18 september 2025 11:30
Uppdaterad 18 september 2025 11:30
Foto: Adam Gunnarsson.

Åtta träningsmatcher har spelats och på fredag drar SSK igång säsongen hemma mot BIK Karlskoga. För Telgenytt berättar SSKs målvaktstränare Calle Brattenberger om målvakternas insatser under försäsongen och vad som komma skall.

Ett helt nytt och ungt målvaktspar är det SSK har i sin trupp säsongen 2025/2026. Under försäsongen stod Oliver Håkansson, 23, fem matcher och Love Härenstam, 18 tre matcher. Den sistnämnda tycker målvaktstränaren har levererat bättre än förväntan.

– Love har gjort det bra bättre än jag egentligen förväntat mig. Han är oerfaren på seniorhockey men har vuxit in i rollen väldigt bra. Vi märkte tydligt i början på försäsongen att det gick snabbare och att han måste ändra om i sitt spel. Vi pratade om små förändringar och han har chippat in på det och gjort det väldigt bra på träning och matcher.

Vad är det för förändringar ni har gjort?

– Vi har pratat mycket om att jobba på fötterna och tävla hela tiden. Vi har jobbat lite med andra smågrejer men främst fotarbetet vid spel över centrallinjen och även returspel; hur man tar sig in mot boxen och mot stolparna. Så det är lite småsaker som man blir straffad av på seniornivå. Det blir du även på juniornivå men inte lika hårt, för det går inte lika snabbt, säger Brattenberger och fortsätter:

– Speciellt vid spel över centrallinjen. Om du “slidar” när du kan vara på fötterna kommer en skicklig skytt antingen skjuta mot strömmen eller ser att du hamnar fel och trycker den första stolpen. Jämfört med om du istället om du står kontrollerat på fötterna och har möjlighet att korrigera. Då kan du istället se om skytten exempelvis suger in pucken. 

Efter SSKs genrep mot BIK Karlskoga spelade Love Härenstam dagen efter med J20 i en 4-1 seger mot HV71 tillsammans med juniorerna Filip Holst Persson, Karl Sterner och Adam Hesselvall.

– Det fanns en plan med det. Framförallt vill jag att alla ska spela matcher, för det är så alla blir bättre. Så de fick hoppa in och hjälpa till. De är i den åldern där de ska spela så mycket matcher som möjligt för att utvecklas. Sen gjorde han en riktigt bra match. 

Calle Brattenberger berättar även att samtliga fick beröm för sin inställning när de skickades ner till J20.

– De fick mycket beröm av juniortränaren. De ska ha varit proffsiga vid sidan av, det är viktigt för oss. Så man inte går ner och tror att man ska leka och är stött för att man ska spela juniorhockey. Så har det inte varit utan de har skött sig väldigt bra, det är bra grabbar.

SSKs tilltänkta förstemålvakt Oliver Håkansson fick stå båda matcherna under lagets sista försäsongsvecka.

– Han fick de två sista här. Jag tycker att det Oliver har visat på träningarna har varit helt fantastiskt. Han är tilltänkt förstamålvakt och det har krävts att hans säsong skulle börja redan under sommaren och det har den. Han har gjort en sjuk förvandling styrkemässigt och det syns på isen. 

Calle Brattenberger. Foto: Adam Gunnarsson.

Oliver Håkansson fick en tuff start på försäsong när han blev utbytt i sin första match hemma mot AIK.

– Snöpligt. Han gör en riktigt bra första period. Absolut, det är säkert några mål som Oliver vill ha tillbaka, det blev osäkert. Det jag tar med mig därifrån är dels att det är skönt att det var  första matchen för i år och vi var trubbade som lag. Det andra jag tar med är att Oliver skakade av sig det efter att vi pratat med honom dagen efter och gick ut på träningen som att inget har hänt, för att sen gå ut nästa match och göra det bra igen.

Anledningen till att Oliver Håkansson fick stå båda av de sista träningsmatcherna var ett sätt att försöka få igång honom.– Sen matchen i genrepet spelade han tryggt. Det har varit hattigt mellan matcherna och det är långt mellan matcherna när man vill komma in i det. Därför gav vi Oliver två matcher efter varandra. Det tyckte jag märktes i sista matchen. Ett helt annat lugn i hans spel. Det var det jag ville se. Jag tror han kommer göra det bra, jag tror han och Love kommer att fajtas bra hela säsongen.

Det kändes som att han kom upp mer på sin nivå under genrepet?

– Jag håller med och det var det beskedet vi ville ha. Tanken var förra året att Oliver skulle spela mer men så skadade han ju sig så han kom in med få matcher. När han hoppade in förra året var han väldigt bra, även i slutspelet mot Djurgården och Kalmar när han hoppade in. Nu var det försäsong, mycket spelare borta, mycket nytt, många aspekter som ska in, säger Calle Brattenberger och fortsätter:

– Det var skönt även för mig och Håkan att kliva in och spela bra andra matchen i rad. Han gick in i det med en trygghet och ett lugn. Det tyckte jag var tydligt sista matchen, då kände jag igen Håkan. 

På träningarna har Calle Brattenberger märkt en stor skillnad på Oliver Håkansson jämfört med föregående säsong.

– Så bra som har varit bra träningarna hittills så bra har jag aldrig sett honom. Snabb, alert, han orkar träna även om vi är 30 minuter längre på isen än utespelarna. På slutet av träningarna kör vi hela vägen in i kaklet. Det hade han inte fixat förra året. Jäkla bra resa. Jag tror stenhårt på båda. Man får ge dem tid, de är unga. Det kommer gå upp och ner, det gäller att ha tålamod med dem. I det långa loppet kommer det bli otroligt bra.

Dela artikeln