Annons
🕝 1 minuter
SSKm med sekunder kvar – klart för semifinal
Publicerad 27 mars 2026 22:28
Uppdaterad 27 mars 2026 22:28
Foto: Kartor

SSK är vidare till semifinal efter en dramatisk seger mot Kalmar i omgång 7 på fredagskvällen.

Matchen såg länge ut att gå mot förlängning, men två sena mål avgjorde till slut till SSK:s fördel – det sista med bara en sekund kvar av ordinarie tid.

Det var en tät och disciplinerad tillställning där båda lagen visade prov på stark defensiv och målvaktsspel. Chanser skapades åt båda håll, men ju längre matchen led desto mer tydligt blev det att marginalerna skulle bli avgörande.

Med knappt tre minuter kvar bröts dödläget. Windlert klev fram och satte 1–0 för SSK vid 57.03, ett mål som fick bortapubliken att explodera och gav laget ett psykologiskt övertag i slutskedet.

Kalmar försökte desperat att kvittera och tryckte fram spel i offensiv zon under de sista minuterna. Men när laget flyttade upp positionerna öppnades ytor bakåt – och där slog SSK till igen. Med klockan på 59.59 fastställde Wiå slutresultatet 2–0 i öppen kasse, ett mål som definitivt stängde matchen.

Segern innebär att Södertälje nu tar sig vidare till semifinal, där Björkl väntar på tisdag. Det blir en utmaning av högsta nivå, då Björklöven varit ett av seriens mest formstarka lag under säsongen.

Dela artikeln
Annons