🕝 1 minuter
Ny perrong kan leda till snabbare pendelresor
Publicerad 20 juni 2025 11:30
Uppdaterad 20 juni 2025 11:30
Foto: Arkivbild.

För att få snabbare och smidigare pendling till och från Södertälje, tittas det nu på möjligheter för en bredare perrong och nya pendeltågslinjer.

Tekniska nämnden i Södertälje fick ta del av flera olika förslag som tagits fram i en pågående studie tidigare i juni månad rörande framtidens kollektivtrafik.

Under torsdagen rapporterade LT om att en eventuell utökning av perrongen i Södertälje centrum ses över. Detta för att anpassa till Kollektivtrafikplan 2050, där två nya pendeltågslinjer föreslås. Det hade resulterat i dubbla antalet tåg från Södertälje centrum.

– Då behövs det kapacitet för fler tåg in i Södertälje. Men det här är väldigt långt fram, säger Mats Johannesson, samhällsbyggnadsstrateg på Södertälje kommun, till LT.

En föreslagen linje ska vara ett tåg till Stockholm med åtta avgångar i timmen. Det ska i sådana fall hoppas över flera stationer för att spara restid.

Lovisinsgatan och Saltsjögatan hade dock påverkats av en utökning av perrongen. Bussterminalen hade behövt flyttas.

– Det är omfattande förändringar. Tidigare har det varit snack om att tågen ska vända uppe vid Syd eller vid Södertälje hamn, men nu har man hittat en lösning att utöka hela vägen ner till Södertälje, säger Alexander Rosenberg (M), ordförande i tekniska nämnden, till LT.

Alexander Rosenberg lyfter även möjligheten i intervjun med LT att ändra biljettsystemet, framför allt att man ska kunna åka regionaltågen om man har ett SL-månadskort. Det skulle innebära att man kan åka till Södertälje Syd och därifrån ta ett expresståg till Stockholm.

Dela artikeln