Uppdaterad 9 mars 2025 08:00

Södertälje kommun kämpar med en fortsatt minskning av antalet studietimmar och kulturprogram trots intensiva rekryteringskampanjer och subventioner från statliga medel.
Sedan pandemin har Södertälje kommun upplevt en betydande minskning i antalet studietimmar och kulturaktiviteter anordnade av lokala studieförbund. Denna trend har fortsatt trots rekryteringsförsök och ökade insatser för att boosta deltagandet.
Under 2024 rapporterades en minskning av studietimmar med 4 procent och kulturprogram med 8 procent jämfört med föregående år, vilket indikerar en pågående kris inom folkbildningen.
För att tackla dessa utmaningar har studieförbund som NBV, Sensus och Folkuniversitetet intensifierat sina rekryteringskampanjer med stöd från Folkbildningsrådet, inkluderande omfattande sociala medieinitiativ och deltagande i arbetsmarknadsmässor. Dessa kampanjer syftar till att locka fler unga vuxna genom att använda plattformar som TikTok, Meta och Snapchat, samt genom att arrangera personliga möten som speeddating med bemanningsassistenter.
Trots dessa ansträngningar har vissa studieförbund, såsom Medborgarskolan och Ibn Rushd, tvingats dra ner på sin verksamhet eller stänga den helt, vilket ytterligare förvärrar situationen. Södertäljes största studieförbund rapporterar likaså om en oroande nedgång i deltagande, med ABF och Bilda som noterar betydande minskningar i såväl studietimmar som kulturprogram.
Detta bekymmersamma läge har resulterat i en förnyad dialog om vikten av folkbildning och dess roll i samhället. Kommunens och förbundens förmåga att anpassa sig till nya realiteter och behålla sitt engagemang för folkbildning kommer att vara avgörande för att omvända den nedåtgående trenden och säkerställa att Södertälje kan fortsätta att erbjuda viktiga utbildningsresurser till sina invånare.