Uppdaterad 25 juni 2025 04:00

Vid 02 tiden natten till onsdagen kontaktade en person larmcentralen efter att ha hört hög smäll i centrala Södertälje.
Polisen har i nuläget valt att inte skicka ut någon patrull, men ärendet kvarstår. Om fler samtal eller uppgifter inkommer kommer åtgärder att vidtas.
-Vi har ett ärende om att man har hört en hög smäll men vi har bedömt att avvakta då det bara har inkommit ett samtal, säger polisens presstalesperson, Jonas Widmark till Telgenytt.
Strax innan 03:30 meddelar polisen att man inte har fått in fler samtal om hög smäll och därför avslutas ärendet.
-Vi har valt att avsluta ärendet då det inte har inkommit fler samtal om det, säger polisens presstalesperson, Jonas Widmark till Telgenytt.
Jonas Widmark berättar att man gör olika bedömningar gällande information som inkommer till polisen.
-Vi gör olika bedömningar gällande den information vi får in. Med tanke på att det har inkommit ett samtal bedömde vi att vi inte behövde rycka ut, säger Widmark till Telgenytt.