Uppdaterad 29 mars 2026 05:00
"Från OS-medaljörer till världsmästare i ishockey och internationella stjärnor som Björn Borg på 1970-talet. Denna rika historia riskerar att falla i glömska.", skriver Liberalernas gruppledare Metin Hawsho.
Under decennier har Södertäljes föreningar och idrottare satt kommunen på kartan, i basket, ishockey, fotboll, friidrott och många andra idrotter. Trots detta saknar Södertälje ett idrottsmuseum. Detta är märkligt då idrotten är en central del av Södertäljes identitet.
Här i Södertälje har generationer av barn och unga formats av föreningslivet, och idag finns det gott om ungdomar vars livlina är idrotten. Den blyga flickan i klassen tillåts blomma ut på fridrottsträningarna. När grabbarna i kompisgänget lockas av pengar och status från kriminella gäng, kan fotbollsplanen utgöra en trygg plats. När psykisk ohälsa gör livet svårt finns ridskolan och hästarnas vänliga ögon där för otaliga tonåringar.
Här har elitidrottare nått nationella och internationella framgångar. Från OS-medaljörer som Erik Abrahamsson på 1920-talet, till världsmästare i ishockey som Göte Blomqvist på 1950-talet, och internationella stjärnor som Björn Borg på 1970-talet. Denna rika historia riskerar att falla i glömska när berättelser, minnen och prestationer inte samlas och synliggörs.
"Ett utmärkt integrationsverktyg för att motverka segregation och utanförskap"
Idrotten samlar människor med olika bakgrund och bygger broar mellan olika delar av samhället. I en tid när Södertälje behöver fler gemensamma berättelser och positiva förebilder blir satsningar som denna allt viktigare. Idrotten är ett utmärkt integrationsverktyg som kan användas för att motverka segregation och utanförskap.
Flera andra svenska städer har redan valt att ta tillvara sin idrottshistoria genom permanenta satsningar. Södertälje kan med fördel inspireras av hur städer som Malmö och Helsingborg byggt upp idrottsmuseer som fungerar som levande mötesplatser, turistmål och pedagogiska resurser.
Täljehallen är en naturlig plats för ett sådant museum. Museet kan utformas yteffektivt genom exempelvis montrar, digitala presentationer och historiska bilder, utan att störa hallens ordinarie verksamhet. Under namnet Team Telge kan museet samla Södertäljes idrottshistoria över idrottsgränserna och fungera som en gemensam symbol för stadens starka föreningsliv.
Vi liberaler vill därför att kommunen utreder möjligheten att inrätta ett idrottsmuseum, med särskilt fokus på Täljehallen som möjlig placering. Södertälje förtjänar att vår idrottshistoria bevaras, synliggörs och används för att inspirera framtida generationer. Frågan är inte om vi har en idrottshistoria värd att visa upp – utan varför vi ännu inte gjort det.
Metin Hawsho,
gruppledare (L)







