Uppdaterad 12 december 2025 19:00
"Det har blivit något av en återkommande ritual: Boel Godner (S) går runt och samlar namn", skriver Joakim Granberg och Simon Isso från Realistpartiet.
I LT den 4 december kunde vi läsa den traditionella gemensamma insändaren där den S-ledda majoriteten skriver: ”Med 5i12 står vi upp för ett samhälle som håller ihop.” Fina ord – men verkligheten berättar något helt annat.
När civilsamhället faktiskt gör något konkret för att stärka sammanhållningen lyser flera av namnunderskrifterna med sin frånvaro. Jag syftar på ljusmanifestationen i Hovsjö den 9 december, som varje år arrangeras av Marlen Eskander och Läsfrämjarinstitutet – en viktig manifestation mot våld i samhället. Där gick jag och Simon Isso i fackeltåget. Däremot syntes inte en enda gruppledare från majoritetens S, M eller MP, trots att de var inbjudna.
Det har blivit något av en återkommande ritual: Boel Godner (S) går runt och samlar namn till den gemensamma 5i12-insändaren – ett årligt utspel som mest fungerar som ett sätt att signalera godhet. Samtidigt fortsätter jag och mitt parti, trots att vi fullt ut stödjer 5i12-rörelsens värderingar, att konsekvent hållas utanför. När man frågar varför pekar alla i samma riktning: på Boel.
"Dubbelmoral som år efter år blir så plågsamt tydlig i Boel Godners sätt att använda rörelsens goda arbete"
Låt mig vara tydlig – vi tycker att priset i sig är viktigt, och årets vinnare ”Livet Bitch” är både modiga och synnerligen värdiga mottagare. Det vi vänder oss emot är inte priset, utan den självgodhet och den dubbelmoral som år efter år blir så plågsamt tydlig i Boel Godners sätt att använda rörelsens goda arbete som en politisk kuliss för egen vinning.
Jag kan tycka att övriga gruppledare borde ha ryggrad nog att påminna om att även Realistpartiet representerar många Södertäljebor och därför rimligen borde inkluderas. Men tystnaden är total, och kanske är det så att fler partier än Socialdemokraterna inte vill ha mig med – Jag vet inte. Men motivet till Socialdemokraternas agerande har jag skrivit om tidigare här i Telgenytt – och den insändare från 2023 är lika aktuell i dag som då, läs den här:
Läs: - ”Rörelsen kapad till en manifestation av Socialdemokraternas makt över Södertälje”
Nu går vi in i ett valår. Jag och mina kollegor kommer göra allt vi kan för att Södertälje ska få en ny styrande majoritet där Realistpartiet ingår – en majoritet som tar civilsamhällets arbete på allvar och inte bara skriver under fina ord i en insändare. Det behövs om vi på riktigt ska skapa ett tryggare, mer sammanhållet Södertälje - Rösta RP i kommunvalet 2026.
Joakim Granberg
Simon Isso
Realistpartiet, Södertäljes lokalparti







