Annons
🕝 1 minuter
Gymnasietjej åtalas – ska ha uppmanat jämnårig att ta sitt liv
Publicerad 22 augusti 2026 11:30
Uppdaterad 22 augusti 2026 11:30
Foto: Alexander Isa

En flicka i gymnasieåldern åtalas efter två händelser i Södertälje. Hon misstänks ha uppmanat en jämnårig att ta sitt liv och senare ha misshandlat henne på en gymnasieskola.

Händelserna ska ha inträffat i mars i år. Enligt åtalet ska den misstänkta flickan ha skickat flera meddelanden till en jämnårig där hon uppmanade henne att ta sitt liv.

I meddelandena ska hon bland annat ha beskrivit hur flickan skulle gå till väga och skrivit att ingen skulle sakna henne och att världen snabbt skulle gå vidare.

Några veckor senare ska flickorna återigen ha hamnat i en konflikt, den här gången på en gymnasieskola i Södertälje. Där misstänks den åtalade ha slagit den andra flickan i ansiktet och dragit henne i håret så kraftigt att en hårtuss lossnade.

Den misstänkta 18-åringen nekar till brott. Utredningen har dock gått vidare och nu har åklagaren väckt åtal vid Södertälje tingsrätt för misshandel och uppmaning till självmord.

Dela artikeln