Uppdaterad 17 mars 2026 15:19
Strax efter klockan 13 på tisdagseftermiddagen larmades räddningstjänst och polis till en bensinstation nära trafikplats 142 i Södertälje.
Orsaken var ett gasutsläpp, och polisen varnade för att det kunde finnas risk för explosion.
Polisen var på plats för att upprätta avspärrningar runt bensinstationen. Hela rondellen, påfarten från E4 och hela vägen runt är avspärrat för trafik, skriver polisen på sin hemsida.
Vid 14-tiden lyckas räddningstjänsten stoppa det aktuella läckaget och har därför börjat lätta på de tidigare avspärrningarna. Insatsen har lett till att trafiksituationen successivt kan återgå till det normala i området.
Samtidigt kvarstår vissa restriktioner. Rondellen hålls fortsatt avspärrad medan trafik från E4 och Enköpingsvägen nu har öppnats upp igen, vilket underlättar framkomligheten för trafikanter.








