Annons
🕝 1 minuter
Drönarteknik misstänks i bombplaner – flera gripna
Publicerad 15 april 2026 05:00
Uppdaterad 15 april 2026 05:00
Foto: Alexander Isa

Flera gripanden och fynd av avancerad utrustning väcker oro i Södertälje. Enligt uppgifter till LT misstänker polisen att nya metoder nu når den kriminella miljön.

En intensiv polisinsats i Södertälje har blottlagt en oroande utveckling. Enligt uppgifter till LT greps totalt åtta personer föregående vecka – samtliga misstänkta för att planera ett sprängdåd och med kopplingar till kriminella nätverk.

På ett hotell i Södertälje slog polisen till efter spaning och grep först fyra personer i 20-årsåldern, de flesta från Västsverige. Senare under natten greps ytterligare en person. Samtliga misstänks för grova brott, bland annat förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse och brott kopplade till explosiva varor. Flera av dem har anhållits och några även häktats, rapporterar LT.

Drönarteknik väcker oro
Samma kväll stoppades även tre unga personer med koppling till ett lokalt kriminellt nätverk. I deras bil hittade polisen, enligt tidningen, en teknisk anordning som kan användas för att bära och släppa en handgranat från en drönare.

Tekniken, som är känd från krigszoner, tros nu ha nått den kriminella miljön i Södertälje. Polisen ser allvarligt på utvecklingen och befarar att den kan komma att användas i framtida attentat. Samtidigt är det inte olagligt att enbart inneha utrustningen, vilket innebar att personerna kunde släppas – då varken vapen eller drönare påträffades.

Flera dåd i närtid
Gripandena sker i ett läge där flera våldsamma händelser inträffat i Södertälje under kort tid. En explosion i Västra Blombacka, ett brandattentat i Geneta centrum samt en bomb som kastats in i en matbutik i samma område – och senast under tisdagen då ytterligare en butik utsattes för en sprängning – är en utveckling som oroar polisen.

Dela artikeln