🕝 1 minuter
Båt sjönk vid Gästhamnen – hölls flytande med pumpar
Publicerad 12 augusti 2025 19:00
Uppdaterad 12 augusti 2025 19:00
Foto: Paula Kass Elias

Under tisdagsmorgonen skedde en båtolycka vid Gästhamnen.

Räddningstjänsten fick larm runt 06.20 om en båtolycka vid gästhamnen, där en fiskebåt hade sjunkit i Maren, intill Saltsjögatan, något som LT var först med att rapportera om.

– En person ringer in om att en fiskebåt ska ha sjunkit i hamnen. Enligt räddningstjänsten är det vissa delar som sjunkit och det var lite oljeflimmer på ytan, säger Anna Gunnefur, teamledare på SOS Alarm, till LT.

Vid 08-tiden på tisdagsmorgonen var räddningstjänsten klara på platsen, men när Telgenytt anländer på eftermiddagen ligger båten nästan helt under vattenytan.

Foto: Paula Kass Elias

Båten hölls flytande med hjälp av länspump och det är nu ägarens ansvar att se till att den nu flyttas. Båten var tom på drivmedel och kemikalier samt hade ingen motor.

Ingen person ska ha kommit till skada och det finns inga misstankar om brott.

Foto: Paula Kass Elias
Dela artikeln