🕝 1 minuter
Båt brann upp och sjönk till botten
Publicerad 13 juli 2026 11:30
Uppdaterad 13 juli 2026 11:30
Uppdaterad 13 juli 2026 11:30
En fritidsbåt totalförstördes i en brand och sjönk till botten. Två personer som befann sig ombord räddades av en förbipasserande.
Larmet om båtbranden kom under gårdagen, strax efter klockan 08.20. En cirka sju meter lång fritidsbåt hade då fattat eld på Järnafjärden utanför Ytterjärna.
De två personerna ombord lyckades ta sig i vattnet och räddades av en privatperson som samtidigt larmade räddningstjänsten.
Räddningstjänsten arbetade med att släcka branden, men båten var då i stort sett helt övertänd och gick inte att rädda. När insatsen avslutades hade båten sjunkit till botten.
Vad som orsakade branden är ännu inte klarlagt. Polisen misstänker inget brott och det blir nu upp till båtägaren och försäkringsbolaget att ombesörja bärgningen av vraket.
Ingen av de två personerna fick några fysiska skador i samband med incidenten
Dela artikeln








