Sport
🕝 1 minuter
Assyriska föll mot Gefle – avslutar säsongen på söndag
Publicerad 4 november 2025 19:00
Uppdaterad 4 november 2025 19:00
Uppdaterad 4 november 2025 19:00
Assyriska föll hemma mot bottenlaget Gefle med 2-1 under söndagen. Trots det ligger laget på en sjundeplats i division 1 och går mot en godkänd säsong.
Assyriskas mål den här säsongen var att etablera sig som ett stabilt division 1-lag. Det har laget uppnått, trots förlust borta mot Gefle.
Gefle tog ledningen i den första halvleken men Södertäljelaget lyckades kvittera genom Lucas Shlimon i den 55 minuten. Matchen såg länge ut att sluta 1-1 men i den tredje tilläggsminuten avgjorde Gefle matchen.
Med en återstående omgång ligger Assyriska på en sjundeplats, trots att formen var dålig på senare tid. Laget har god marginal ner till bottenlagen men är inte i närheten av toppstriden. Däremot har laget lyckats etablera sig i serien som nykomling.
På söndag tar Assyriska säsongen i mål genom en bortamatch mot Stockholm FC.
Dela artikeln








