Företag i fokus:

Annons

Annons

Söker du lägenhet?

Vasaloppet: Astra och Enhörna har flest åkare vid startlinjen

gyv31jhlor3umobgtdzc

Pressbild

Astrazeneca IF och Enhörna IF är de Södertäljeklubbar som har flest åkare till start i dagens Vasalopp – sju stycken. Här de historiska klubbresultaten att försöka slå.

Idag går starten för det 99:e Vasaloppet. Newsworthy har samlat in och sammanställt samtliga Vasaloppsresultat sedan 1991. Det ger oss en unik inblick i hur skidåkare från klubbar i Södertälje kommun har klarat sig genom åren.

Astrazeneca IF har alltså tillsammans med Enhörna IF sju löpare på startlinjen. Förra året var elva personer anmälda från Astrazeneca IF, varav samtliga gick i mål. 

Toppåret för Astrazeneca IF, om vi räknar antal personer som gått i mål i det klassiska Vasaloppet sedan 1991, är 1998 då 32 löpare tog sig hela vägen till Mora, dock ingår inte de som kört Öppet spår.

Den bästa sluttiden som en Astrazeneca IF-åkare presterat är från år 2009 då Niclas Sjögren gick i mål i Mora på tiden 4.56.54 på en 401:a plats. 

Den bästa tiden som någon av klubbens damer gått i mål på är 6.22.44, av Marie Lindblad från år 1993.

De bästa tiderna av Astrazeneca IF-löpare sedan 1991

ÅrLöpareSluttidPlacering
2009Niclas Sjögren4.56.54401
2007Niclas Sjögren5.01.45373
2022Alexander Liljeblad5.01.491 139
2008Niclas Sjögren5.17.47752
2008Tommi Ratilainen5.21.18845

Enhörna IF: Topptid från år 2011

Från Enhörna IF deltar i år alltså sju löpare årets Vasalopp. Förra året var tio personer anmälda från Enhörna IF, varav sex gick i mål. 

Toppåret för Enhörna IF, om vi räknar antal personer som gått i mål i det klassiska Vasaloppet sedan 1991, är 2020 då nio löpare tog sig hela vägen till Mora.

Den bästa sluttiden som en Enhörna IF-åkare presterat är från år 2011 då Thomas Karlsson gick i mål i Mora på tiden 4.45.24 på en 389:e plats. 

Den bästa tiden som någon av klubbens damer gått i mål på är 6.23.55, av Magdalena Fredriksson Bohm från år 2022.

De bästa tiderna av Enhörna IF-löpare sedan 1991

ÅrLöpareSluttidPlacering
2011Thomas Karlsson4.45.24389
2010Thomas Karlsson4.53.25375
2010Mats Johnsson4.55.21410
2002Magnus Rydin5.11.18708
2012Nicholas Thalén5.28.352 582

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 5 mars 2023 13:56
Senast uppdaterad: 5 mars 2023 13:56

Här arrangerar SBBK stor turnering för skolor

338972949_878544846576954_3286756162513028128_n

Foto: Privat.

Södertälje Basketbollklubb har en lång tradition av samarbete med skolverksamheter som sträcker sig decennier tillbaka. I mars inledde SBBK en omstart av den tidigare skolturneringen i ett nytt format.

SBBKs engagemang för skolverksamheter och storturneringar stäcker sig över 30 år tillbaka. Tidigare valde klubben att arrangera skolturneringen som LT-cupen, men väljer nu att introducera konceptet i eget format – SBBK Street Basket Challenge.

Under mars hölls den årliga turneringen i Täljehallen och är öppen för årskurs 3, 4 och 5 i alla grundskolor i Södertälje, Järna, Hölö och Nykvarn.

– Vi är idag många Södertäljebor födda på 70-, 80- och 90-talet som minns hur vi spelade i turneringen under mellanstadieåren. Vi vet alla hur viktigt det är att tidigt väcka barns intresse för olika fritidssysselsättningar och skapa goda vanor för spontanidrott och fysisk aktivitet. Med konceptet SBBK Street Basket Challenge vill SBBK bidra till det viktiga arbetet, säger SBBK-profilen Alexander Wikner till Telgenytt

Spelformen Street basket, som en förenklad och informell variant av basket som brukar spelas utomhus på asfalt, eller på en halv basketbollplan inomhus, är numera även en OS-gren sedan Olympiska sommarspelen i Japan sommaren 2021.

Street Basket Callenge på Täljehallen. Foto: Privat.

I Täljehallen spelade ungdomarna 3 mot 3 mot en korg i en rolig och fartfylld spelform där alla spelare på planen är delaktiga. Tröskeln för att spela 3 mot 3 är lägre än tröskeln för att spela 5 mot 5 på en fullstor basketplan.

– Vi ser därför Streer Basket, 3 mot 3, som en inkluderande spelform alla som vill kan delta i. Den är även perfekt att ta med sig tillbaka till rasten på skolgården eller på fritiden för att spela tillsammans med sina kompisar. Att man bara behöver en korg, en boll samt vara endast 6 personer på planen gör att man ganska enkelt kan få ihop deltagare till en spontanmatch, berättar Wikner.

När finalen avgjordes den 25 mars stod Hölöskolan som segrare i både flickornas och pojkarnas årskurs 3-klasser med imponerande spel. Innovitaskolan hade också framgång med vinst i både flickornas och pojkarnas årskurs 4-klasser.

I flickornas årskurs 5-klass stod Pershagenskolan 5B som vinnare, medan pojkarna från Soldalaskolan 5B kammade hem segern i deras årskurs 5-klass.

En spännande turnering arrangerad av SBBK med mycket imponerande spel och en härlig gemenskap bland alla deltagande skolor.

Alexander Wikner, SBBK.

Foto: Privat

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 31 mars 2023 09:56
Senast uppdaterad: 31 mars 2023 09:56

Ni lärare bör tänka på hur ni kommunicerar med oss

skola-elever-larare

Foto: Pxhere.

Varje dag, bokstavligen varje dag, åker jag på hemringning av lärarna. Det kan vara allt från tuggummi i munnen till mobilen i fickan. Det är så onödiga hemringningar som läraren väljer att utföra. Är det verkligen nödvändigt och varför är vår relation så dålig?

Jag får hemringning varje dag, men känner själv att det inte är nödvändiga samtal. Hemringningar inte är lösningen på problemen utan det är relationen mellan eleven och läraren som brister. Det är relationen som avgör om man som elev vill lära sig av sina misstag.

Väljer läraren att ständigt ringa hem till mina föräldrar istället för att diskutera situationen med mig och förklara konsekvenserna, samt motivera mig till att vilja förstå mina misstag så kommer jag som elev inte vilja lyssna och göra bättre ifrån mig.

Väljer du som lärare att istället kommunicera med mig och förklara mina misstag på ett lugnt och sansat sätt, så garanterar jag att att vår relation kommer bli bättre. Jag som elev vill förbättras.

Du som lärare kanske anser att det är något som ska diskuteras hemma, samt att föräldrarna ska ta ansvar och se till att barnen gör rätt för sig i skolan. Men ni glömmer att en större del av våra dagar spenderas i skolan. Ert sätt att kommunicera med oss elever kan ibland ske aggressivt och högljutt, som leder till att eleven distansera sig. Det blir otryggt för oss elever som tappar fortroendet och leder till att vi inte alls kommer lyssna på er. Vi elever hör högljudda och frustrerade lärare dagligen, så högljudda att hela skolan skakar.

Vill ni nå oss elever är det hög tid att tänka till. Svaret på vår vårt beteende ligger i hur ni kommunicerar med oss. Inte alltid, men oftast. Ni ska vara våra förebilder och föregå med gott exempel, inte vara våra mardrömmar. 

En som är trött lärarnas beteende

Text:

Detta är en insändare! Åsikterna är skribentens egna

Dela via:

Shares
Publicerad: 31 mars 2023 05:00
Senast uppdaterad: 30 mars 2023 20:45

Annons

Stöd vår lokala journalistik med en Swish:

123 473 66 41

qr

Mest lästa

SÖK NYHETER

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors