Företag i fokus:

Annons

Så många har tillstånd att flyga drönare i Nykvarn och Södertälje

Drönare

Drönarbild: Alex Ataseven.

Senaste åren har användningen av drönare skjutit i höjden. För att underlätta och behålla den höga säkerheten i takt med att trafiken ökar, infördes nya regler från och med den 1 januari 2021.

För att flyga ett obemannat luftfartyg behövs ett drönarkort som utfärdas av Transportstyrlsen och idag har cirka 23 000 svenskar tagit kortet. De allra flesta finns i Stockholm enligt kommunstatistik för 2021 från Transportstyrelsen.   

– Det är väldigt enkelt att ta ett drönarkort, säger Tobias Fridarve, samordnare för drönarfrågor på Transportstyrelsen, till Nyhetsbyrån Siren.

Sedan den 1 januari 2021 infördes nya gemensamma EU-regler som innebär att den som flyger en drönare måste vara registrerad som operatör, gå en internetutbildning och ta drönarkort.

Drönarbild över Södertälje: Alex Ataseven.

– Det är viktigt att få den grundläggande kunskapen om hur man flyger på ett säkert sätt. Annars kan man hamna i lägen där man bryter mot luftfartslagen eller lagen om allmän ordning, säger Tobias.

Om drönaren väger under 25 kilo, flygs inom synhåll och på högst 120 meters höjd räcker det med drönarkortet. Annars kan ett tillstånd, utöver drönarkort och operatörsregistrering, behöva utfördas.

Drönare som flygs inomhus, väger under 250 gram klassas som leksaker och kräver inget tillstånd.

I Södertälje har 123 personer tillstånd att flyga drönare och i Nykvarns kommun har 25 personer ett drönarkort utfärdat.

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 2 mars 2022 00:00
Senast uppdaterad: 2 mars 2022 00:00

Dyster månad: Bostadspriserna fortsätter att falla

Villa

Foto: Pexels

Bostadspriserna föll med 1,4 procent i november i Sverige som helhet och faller för tre månader i rad.

– Sedan förra vårens toppnoteringar har nu bostadspriserna fallit med nästan 15 procent i Sverige som helhet. Vi börjar nu helt klart närma oss det totala prisfall om 20 procent som vi har spått sedan en längre tid tillbaka, säger Robert Boije.

November var en svår månad för bostadsförsäljningen i Sverige, enligt SBAB:s och Boolis bostadsindex. Bostadspriserna sjönk överlag med 1,4 procent, där villapriserna föll med 0,8 procent och lägenhetspriserna med 0,7 procent. Prisfallet var mest påtagligt i Norra Sverige, särskilt för villor.

Villapriserna föll november med 1,8 procent i Sverige som helhet, med undantag för Mellersta Sverige där priserna ökade med 1,1 procent. Detta indikerar en övergripande nedgång i villapriserna på 0,6 procent när man beaktar säsongspåverkan och andra tillfälliga effekter.

Priserna på både lägenheter och villor förväntas fortsätta minska.

– Ett mycket stort utbud och att många bostadsrättsföreningar troligen kommer att höja sina månadsavgifter markant vid årsskiftet och även därefter till följd av det kraftigt höjda ränteläget, talar rimligen för fortsatt prispress på lägenheter framöver, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

Tryck på bilden för anmälan. Julkassen: Ett samarbete mellan Telgenytt och St: Afrems ortodoxa kyrka.

Jämfört med förra våren har bostadspriserna sjunkit med nästan 15 procent, där lägenhetspriserna minskat med 10,5 procent och villapriserna med 17 procent. De nuvarande prisnivåerna är de lägsta sedan 2015 för lägenheter och 2017 för villor. När man tar hänsyn till inflationen, har de reala bostadspriserna sjunkit med 26 procent sedan förra våren, med lägenhetspriserna ner 22 procent och villapriserna 28 procent.

Allt fler bostädet “Snart till salu” på bostadsmarknaden.
Säljare väljer nu allt oftare att preliminärt lista sina bostäder till ”Snart till salu” för att utvärdera marknadsintresset. Medan en del är beredda att sälja inom kort, föredrar andra att invänta ett mer fördelaktigt anbud.

Denna taktik, känd som förhandsmarknaden, har ökat markant under de senaste fem åren och utgör idag nästan hälften av alla bostadsannonser på Booli. Det bör dock noteras att denna trend varierar geografiskt.

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 4 december 2023 05:00
Senast uppdaterad: 3 december 2023 16:03

MINGELBILDER v.48 – Se vilka som var ute i helgen

DSC_0002

Foto: Shamash Oyal

Se även – Mingelbilder V. 47

Text:

Shamash Oyal

Dela via:

Shares
Publicerad: 4 december 2023 00:43
Senast uppdaterad: 4 december 2023 01:21

Annons

Stöd vår lokala journalistik med en Swish:

123 473 66 41

qr

Mest lästa

SÖK NYHETER

Fler resultat...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors