Företag i fokus:

Annons

Annons

Söker du lägenhet?

Kevin Makota Ström skriver historia för Nykvarnsklubben som startades 1974

Kevin Makota Ström och Gerry Ström från Nykvarn. Foto: Privat.

Under fredagen skrev Nykvarns Brottarförening historia i Västerås.

Stoltheten Kevin Makota Ström tar det första Senior SM guldet på Herr sidan sedan klubbens start år 1974.

Kevin som bara är andra årets junior fick sin första chans att ställa upp i Senior SM som i år gick av stapeln i Västerås. Kevin 74kg visade ingen respekt mot de mycket äldre brottarna och krossade alla sina fyra motståndare på teknisk överlägsenhet i första ronden och släppte inte ett enda poäng då han briljerade med fantastiska tekniker.

Detta var Kevins 6:e raka SM guld och börjar närma sig hans systers Denise Makota Ströms rekord på 8:a raka SM guld.

Efter mästerskapet har Kevin Makota Ström fått mycket lovord från många gamla legendariska brottarnamn. Med detta så avslutar Kevin en fantastisk säsong som Svensk Mästare i både Senior/junior, samt rankad 4:a i världen på junior sidan.

Då NBF tränare Gerry Ström, som även håller i träningar på Allstars gym i Stockholm, fick även Elmir Abasov, 79kg, och Keryakous Jumaa, 61kg, som har en MMA bakrund, göra debut i detta SM.

Båda killarna kämpade väl och visade stort fighterhjärta och tog sig till bronsmatch, tyvärr föll båda i sina matcher där.

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 23 november 2021 00:00
Senast uppdaterad: 23 november 2021 00:00

BILDEXTRA: Manifestation för Södertälje lockade storpublik

Shamash Oyal

Manifestationen ”Stå upp för Södertälje 2033”. Foto: Shamash Oyal / SBBK

Svea Rolander. Foto: Shamash Oyal

Emilia Englund. Foto: Shamash Oyal

Bild: SBBK

Text:

Shamash Oyal

Dela via:

Shares
Publicerad: 28 mars 2023 20:19
Senast uppdaterad: 28 mars 2023 20:29

Wardia prisas av kommunen för sin färgglada teckning

W

Bild: Södertälje kommun

Under måndagen hölls den årliga teckningstävling som arrangeras av Telge fastigheter. Priset tilldelades till Wardia Issa från klass 4B på Södertälje Friskola.

Teckningstävling arrangerades för fjärdeklassare under temat ”vår snälla stad” som totalt hade 23 klassar som deltog. Wardia Issa från Södertälje Friskola kammande hem hela tävlingen med sin färgglada teckning och fick ta emot en prischeck på 4000 kronor för sin klass.

Motiveringen löd:
”En positiv upplevelse som sprakar av färger, glädje och kreativitet. Här får alla vara med, även skyddshelgonet Ragnhild. Till och med de höga husen som sträcker sig mot skyn är klädda i vackra färger. Det märks att det är en snäll stad; en stad att tycka om och vilja bo i. Här förtjänar alla en guldkrona på huvudet.”

Tävlingen har pågått i mer än tio år som syftar till att uppmuntra och belöna kreativitet. Priset delades ut i stadshuset av Lars Greger (MP) och Krister Mellström från Telge Fastigheter.

Wardia Issas vinnarteckningen som nu hänger på väggen i Stadshuset. Bild: Södertälje kommun

Text:

Alexander Isa

Dela via:

Shares
Publicerad: 28 mars 2023 18:42
Senast uppdaterad: 28 mars 2023 18:42

Annons

Stöd vår lokala journalistik med en Swish:

123 473 66 41

qr

Mest lästa

SÖK NYHETER

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors